Güncel Haberler – GuncelBilgi.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ürdün ile Mısır arasında yeni doğal gaz anlaşması

Ürdün ile Mısır arasında yeni doğal gaz anlaşması

GBN GBN -
27 0
Ürdün ile Mısır arasında yeni doğal gaz anlaşması

Ürdün, ülkenin güneyindeki Akabe vilayetinin sanayi bölgesine doğal gaz temini için Mısır’la anlaşma imzaladı.

Mısır Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanı Tarık el-Molla’nın Amman’a gerçekleştirdiği ziyarette Ürdün Enerji Bakanı Salih el-Harabişe ile bir araya geldiği belirtildi.

Görüşmede Mısır ve Ürdün’ün enerji kaynaklarını çeşitlendirme konuları ele alınırken, iki ülke arasında yeni bir gaz anlaşmasının imzalandığı açıklandı.

Anlaşmanın Mısırlı petrol şirketlerinin Ürdün’de doğal gaz şebekesi projelerini hayata geçirme çalışmalarının devamı olduğuna işaret edilen açıklamada, anlaşmayla "Arap Doğal Gaz Hattı’ndan Akabe kentindeki sanayi bölgesine gaz temin edileceğine işaret edildi.

Açıklamada sözlerine yer verilen Bakan Molla, ülkesinin doğal gazla ilgili edindiği tecrübeleri Ürdün’le paylaşmaya istekli olduğunu ifade etti.

Ürdün Enerji Bakanı Harabişe de ülkesindeki yatırımları cazip hale getirme çalışmaları kapsamında sanayi bölgesini doğal gazla buluşturma projelerinin önemine dikkati çekti.

Ürdün ve Mısır, Arap Doğal Gaz Hattı’nın ilk etabı olan Akabe ve El-Ariş kentleri arasındaki doğal gaz boru hattı ile birbirine bağlanıyor.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/urdun-ile-misir-arasinda-yeni-dogal-gaz-anlasmasi-741287.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir