Gündem

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Grossi, Kiev ve Moskova’yı ziyaret edecek

0
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Grossi, Kiev ve Moskova’yı ziyaret edecek
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Grossi, Kiev ve Moskova’yı ziyaret edecek

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Mariano Grossi, bu hafta Rusya’nın başkenti Moskova’yı ve Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret edecek.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından yapılan açıklamaya göre, Grossi, Rusya’nın elindeki Zaporijya Nükleer Santrali çevresinde bir nükleer güvenlik ve koruma bölgesi kurma konusundaki istişarelerine devam edecek.

Dün serbest bırakılmadan önce 2 gün boyunca bir Rus devriyesi tarafından gözaltına alınan Zaporijya Nükleer Santrali’nin Şefi Ihor Murashov’un da görevine devam etmeyeceği aktarılan açıklamada, Murashov’un yerine kimin geçeceği henüz belli olmadığı bilgisi yer aldı.

Ukrayna tarafından geçtiğimiz cumartesi günü yapılan açıklamada, Murashov’un tesisten Rus kontrolündeki Energodar şehrine seyahat ederken bir Rus devriyesi tarafından gözaltına alındığı duyurulmuştu.

UAEA, santralde hasar tespit etmişti

UAEA Zaporijya Nükleer Santral ziyareti sonrası yayınladığı raporda, santralin çevresinde bir güvenlik bölgesi oluşturulması çağrısında bulunmuş, uzmanların ön taraftaki santralde büyük hasar tespit ettiği belirtilmişti.

İnsan kaynaklı hataların nükleer bir felakete neden olabileceğine dikkat çeken UAEA’nın açıklamasında, "Rus askeri işgali altında tesisi işleten Ukraynalı personel, sürekli yüksek stres ve baskı altında. Bu sürdürülebilir değil ve insan hatasına yol açabilir" ifadeleri kullanılmıştı.

Rusya ve Ukrayna, Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki çatışmalar konusunda birbirlerini suçlamışlardı. 

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/uluslararasi-atom-enerjisi-ajansi-baskani-grossi-kiev-ve-moskovayi-ziyaret-edecek-713546.html

8 ilde 11 bölge ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi

Önceki Haber

Meteoroloji’den 4 kente sarı uyarı: Kuvvetli yağış bekleniyor

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Gündem