Teknoloji

Türkiye’nin ilk insansız helikopteri ALPİN

0

Türk savunma sanayii her geçen gün yeni bir ürünle dünyada adından söz ettiriyor. Bunun son örneği olan ALPİN, arama kurtarma görevlerinde, terörle mücadelede ve istihbarat faaliyetlerinde kullanılacak.

Türkiye’nin ilk insansız helikopteri ALPİN, Ankaralı bir firma tarafından üretildi. 6 bin 500 metre yükseğe çıkabilen ALPİN, 9 saat havada kalabiliyor.

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen helikopter, nitelikli kargo da dahil 200 kilograma kadar faydalı yük taşıyabiliyor. Böylece özellikle riskli bölgelerde insan hayatını tehlikeye atmadan gerekli yardımlar ulaştırılabilecek, insanlı uçuşlardaki yük de azalacak.

ALPİN üzerine entegre edilebilen kameralar ile keşif ve gözetleme yapabilecek. Makineli tüfek veya roket monte edildiğinde de saldırı ve savunma amaçlı kullanılacak.

TİTRA Genel Müdürü Davut Yılmaz, “En önemli özelliği birincisi bulut altında uçabilmesi bu önemli bir özellik çünkü bulut altında büyük İHA’lar uçamıyor. Diğer taraftan havada kalma özelliği, havada asılı kalma özelliği çok ciddi bir kabiliyet. Çünkü bu sayede siz gerek keşif gerek gözetleme gibi pek çok faaliyeti daha verimli bir şekilde icra edebiliyorsunuz.” dedi.

Testleri büyük oranda tamamlanan ALPİN, bu yıl içerisinde TSK’nın envanterine katılacak.

ALPİN’in yurt dışına satışı için şimdiden 10 ülke ile görüşmeler sürüyor. 

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/turkiyenin-ilk-insansiz-helikopteri-alpin-691102.html

Nijerya’da Lassa ateşi 158 can aldı

Önceki Haber

İspanya’da enflasyon son 37 yılın en yüksek seviyesinde

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha fazla Teknoloji