Gündem

Tahıl koridoru için Müşterek Koordinasyon Merkezi bugün açılıyor

0
Tahıl koridoru için Müşterek Koordinasyon Merkezi bugün açılıyor
Tahıl koridoru için Müşterek Koordinasyon Merkezi bugün açılıyor

Tahıl sevkiyatına ilişkin cuma günü atılan imzanın ardından süreç hızla ilerliyor. Sürecin sağlıklı yürütülmesi için İstanbul’da kurulan Müşterek Koordinasyon Merkezi bugün açılıyor.

İstanbul’daki imzaların ardından, Ukrayna tahılının sevkiyatına yönelik en önemli adım atılıyor.

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM yetkililerinin yer alacağı Müşterek Koordinasyon Merkezi göreve başlıyor.

Merkez İstanbul’da Milli Savunma Üniversitesi içerisinde yer alacak olan merkezin açılışını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bizzat gerçekleştirecek.

Merkezde Türkiye, Ukrayna ve Rusya’dan askeri yetkilileri görev alacak. Ayrıca Birleşmiş Milletler’i temsilen diplomatlar da hazır bulunacak.

Müşterek Koordinasyon Merkezi, Ukrayna’daki 3 limandan çıkan tahıl yüklü gemilerin tüm hareketlerini yakından izleyecek. Karadeniz’de oluşturulan koridoru kullanacak olan gemiler, gerekmesi durumunda Boğazlardan geçmeden önce denetlenecek.

MSB: Tahıl yüklü ilk geminin seyre başlaması için koordine sürüyor

25 milyon ton tahıl sevk edilecek

Ukrayna’daki depolarda bulunan yaklaşık 25 milyon ton tahılın Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin gözetiminde kısa sürede sevk edilmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, yaptığı açıklamada, tahıl gemilerinin denetimlerinin Ortak Koordinasyon Komitesi’nin desteğiyle Türk yetkililer tarafından gerçekleştirileceğini doğruladı.

Sözcü Yardımcısı, gemilerin Karadeniz’deki Ukrayna limanlarına gidiş gelişlerinde gemide silah bulunmadığından emin olmak için denetleneceğini de vurguladı.

Tahıl Zirvesi’nden olumlu sonuç: İstanbul’da koordinasyon merkezi oluşturulacak

Ukrayna’da üç limanda tahıl kervanları oluşturulmaya başlandığı açıklandı

Öte yandan Ukrayna Limanlar İdaresinden yapılan açıklamada, deniz yoluyla tahıl ve ilgili gıda ürünlerinin ihracatına yönelik girişimin 22 Temmuz 2022’de imzalanmasıyla bağlantılı olarak, Odessa, Çornomorsk ve Yujnıy limanlarının yeniden faaliyete geçmesi için hazırlıkların yapıldığı belirtildi.

Gemilerin kervana dahil edilmesi için başvuru yapılması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, bu gemilerin belirtilen limanlara giriş ve çıkışlarının, bir geminin öncülüğünde gerçekleştirileceği ifade edildi.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/gundem/tahil-koridoru-icin-musterek-koordinasyon-merkezi-bugun-aciliyor-697445.html

Küresel piyasalar Fed’in faiz kararına odaklandı

Önceki Haber

25 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Gündem