Gündem

Meteoroloji’den fırtına, sağanak ve soğuk uyarısı

0
Meteoroloji'den fırtına, sağanak ve soğuk uyarısı
Meteoroloji'den fırtına, sağanak ve soğuk uyarısı

Meteoroloji’den yapılan ‘sarı’ kodlu uyarıda, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Orta ve Doğu Karadeniz’de 17 ilde fırtına bekleniyor. Doğu Karadeniz’de ayrıca kuvvetli yağış beklenirken hava sıcaklıkları yurt genelinde hissedilir derecede düşecek.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve batısı, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Bursa, Çankırı, Kırıkkale, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Siirt, Ankara’nın kuzey ve doğusu ile Antalya’nın doğusu yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Türkiye geneli 3 günlük hava durumu bilgileri

Hava sıcaklıklarının bugünden itibaren azalarak ülke genelinde mevsim normalleri altına düşeceği tahmin ediliyor.

17 il için ‘sarı’ uyarı: Kuvvetli rüzgara dikkat

Rüzgarın; Doğu Anadolu’nun güneydoğusu (Van, Hakkari, Şırnak, Bingöl, Bitlis, Muş çevreleri ve Erzurum’un güney kesimleri) ile Siirt çevrelerinde güney yönlerden kuvvetli (50- 70 km/sa) ve yer yer kısa süreli fırtına (70-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Kuvvetli rüzgar beklenen, Artvin, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Muş, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Trabzon, Van, Bayburt, Batman, Şırnak için ‘sarı’ kodla uyarı yapıldı.

Kuvvetli yağış uyarısı

Öte yandan, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Doğu Karadeniz ile Samsun, Ordu, Tokat, Sivas, Erzincan ile Tunceli çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı vatandaşlardan (ani sel, yerel su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, trafikte aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/turkiye/meteorolojiden-firtina-saganak-ve-soguk-uyarisi-710180.html

Japonya’dan Türkiye’ye tahıl koridoru teşekkürü

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan New York’ta diplomasi trafiği

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Gündem