Güncel Haberler – GuncelBilgi.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. iPhone zamlarını yeni kabullenmişken: App Store zamları başladı!

iPhone zamlarını yeni kabullenmişken: App Store zamları başladı!

GBN GBN -
18 0

Uygulama dağıtımının Apple tarafındaki platformu olan App Store, son vergi değişikliklerine uyum sağlamak ve mağazalar arasında fiyat eşitliğini korumak amacıyla belirli bölgelerde fiyat güncellemesi yapmaya hazırlanıyor. Türkiye ile birlikte birkaç ülkeyi daha kapsayan App Store zam haberi ile ilgili detaylar…

Artan vergi oranları App Store’a zam olarak yansıdı!

Bugün itibariyle birçok App Store kullanıcısına bir mail geldi. Gelen mailin içeriğinde yakın tarihlerde App Store fiyatlarında güncellemeler yapılacağı belirtildi. Apple konuyla ilgili olarak global çapta 44 farklı para birimi ile 175 ülkede faaliyet gösterdiğini ancak yeni vergi düzenlemeleri ve döviz kurlarındaki dalgalanmaların App Store fiyatlarına da etki ettiğini belirtti.

Apple her ülkedeki ve mağazadaki fiyatlandırmanın eşitlenmesi gerektiği sebebiyle App Store üzerindeki uygulama ve abonelik ücretlerine belirli oranlarda zam yapılacağını belirtti. Konuyla ilgili olarak bu zamların “25 Temmuz tarihinde, Mısır, Nijerya, Tanzanya ve Türkiye mağazalarında uygulamaların ve uygulama içi satın almaların (otomatik yenilenebilir abonelikler hariç) fiyatları güncellenecektir.” şeklinde uygulanacağını bildirdi.

Apple mailin devamındaysa Türkiye, Mısır, Nijerya ve Tanzanya’da yapılacak olan zamların ana sebeplerini şu şekilde açıklamış:

  • Mısır’da %14 oranında bir değer katma vergisi (KDV) tanıtılacak,
  • Tanzanya’da %18 oranında bir KDV ve %2 oranında bir dijital hizmet vergisi tanıtılacak,
  • Türkiye’de KDV oranı %18’den %20’ye yükseltilecektir.

25 Temmuz’da yeni fiyatlar üzerinden işlemler devam edecek. Önceden fiyatlandırma sistemini ve yeni fiyatları öğrenmek isterseniz App Store Connect’teki “Uygulamalarım” bölümünde yer alan “Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik” bölümü, bu yaklaşan fiyat değişikliklerini göstermek üzere güncellendi. Yani herhangi bir ücretli abonelik veya aylık uygulamanız varsa yeni fiyatlandırmayı şimdiden görebilir ve bütçenize uymuyorsa uygulamayı iptal edebilirsiniz.

iPhone 15 yepyeni bir renk seçeneğiyle gelecek!

Peki siz Apple ürünlerine yapılan zam ardından App Store zammı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir