Güncel Haberler – GuncelBilgi.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Google, Tensor için vites artırdı! Apple’la yarışacak

Google, Tensor için vites artırdı! Apple’la yarışacak

GBN GBN -
11 0

Google, son yıllarda Pixel modellerini üstün kamera ve kendi donanım parçalarıyla geliştiriyor. Samsung’la ortak hazırlanan Tensor çipi ise Pixel cihazlarının dikkat çeken modeller olmasını sağladı. Yeni bir iddia, Google’ın yeni Tensor yonga setlerini tek başına geliştirmek istediğini söylüyor.

Google ve Samsung anlaşması bitiyor: Yeni Tensor nasıl olacak?

Google, çiplerinin tasarımı ve üretiminde Samsung’la birlikte çalışıyor. Ancak son raporlar, Google’ın kendi çip takımını kurduğunu ve yonga seti üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmayı amaçladığını gösterdi. Yani bu ortaklık Tensor G3 ile son bulabilir.

Samsung’un 4nm mimarisi kullanılarak üretilecek Tensor G3’ün “1+4+4” şeklinde dokuz çekirdekli bir tasarıma yer vermesi bekleniyor. Bu yapılandırma; 3,30 GHz Cortex-X3 çekirdeği, 2,60 GHz hızında çalışan dört Cortex-A715 çekirdeği ve 2,20 GHz ile 2,30 GHz arasında değişen dört Cortex-A510 çekirdeğiyle sunulacak.

Ancak Tensor G4 ile birlikte anlaşma bozulacak. Google, çipleri tamamen kendi bünyesinde tasarlayacak. Bunun için de TSMC’nin 4nm mimarisini kullanacak. Google’ın bu hamlesi, Tensor çipini Android ile daha fazla entegre etmenin bir parçası olabilir.

Tensor G5 ise TSMC’nin 3nm süreciyle geliştirilecek. iPhone 15 Pro ailesinde de yer alması beklenen bu mimari, pil ömrü ve performansta üstün geliştirmeler vadediyor. Google, son teknolojiyi Pixel 9 ailesinde denemek istiyor. Pixel 7 serisinin en güncel model olduğunu hatırlatalım.

Öte yandan Google Pixel 7a, için geri sayım başladı. Cihaz, 11 Mayıs günü gerçekleştirilecek olan Google I/O 2023 etkinliğinde boy gösterecek. Etkinliğe ShiftDelete.Net adına Seda Alkan’ın katılacağını belirtelim.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir