Güncel Haberler – GuncelBilgi.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Egea tahtını kaptırdı: Türkiye’de en çok satılan sıfır otomobiller!

Egea tahtını kaptırdı: Türkiye’de en çok satılan sıfır otomobiller!

GBN GBN -
23 0

Her ay olduğu gibi bu ayda Türkiye Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği tarafından yeni sıfır kilometre otomobil satış verileri açıklandı. Haziran ayında 89 bin 833 tanesi binek otomobil, 21 bin 28 adeti ise hafif ticari otomobil olmak Türk otomobil piyasasında da ciddi oranda büyümeler kaydedildi. Peki Türkiye’de 2023 yılının Haziran ayında en çok hangi sıfır otomobil satıldı? İşte Türkiye’de en çok satılan sıfır otomobiller listesi Haziran 2023…

Türkiye’de en çok satılan sıfır otomobiller listesi! [Haziran 2023]

1- Renault Clio

Türkiye'de en çok satılan sıfır otomobiller

2023 yılının ilk 6 ayındaki neredeyse her listenin birinci sırasında Fiat Egea vardı. Ezber bozan sedanı hemen arkasından Fransız Renault’un Türkiye’de de ürettiği kompakt hatchback modeli Clio takip ediyordu. Clio Haziran ayında Egea’yı yakaladı ve birinciliği elinden aldı. Clio 2023 yılının Haziran ayında toplamda 9 bin 365 adet sattı. Bu da piyasanın yüzde 10,42’lik bir payına sahip olduğu anlamına geliyor.

2- Fiat Egea Sedan

Türkiye'de en çok satılan sıfır otomobiller

Fiat’ın Türkiye’de ürettiği yerli modeli Egea bu kez listemizin 2. sırasında yer alıyor. 1125 adet farkla koltuğunu kaptıran Egea 2023 yılının Haziran ayında toplamda 7 bin 240 adet satmış. Fiat Tofaş tarafından tasarlanıp üretilen model Türk otomobil piyasasından da geçtiğimiz ay toplamda yüzde 8,06’lık bir pay sahibi oldu.

3- Opel Corsa

Türkiye'de en çok satılan sıfır otomobiller

Listelerimizi düzenli olarak takip eden okurlarımız fark edecektir. Opel’in kompakt hatchback modeli Corsa listelerimizde düzenli bir yükselişe sahip oldu. Bu kez 3. sıraya yerleşen Opel Corsa Haziran ayında 4 bin 207 adet satıldı. Bu sayıda Opel Corsa’nın Türk otomobil piyasasının yüzde 4,68’lik kısmına sahip olduğu anlamına geliyor.

4- Toyota Corolla

Türkiye'de en çok satılan sıfır otomobiller

Toyota’nın sevilen ve Türkiye’de üretilen modeli Corolla listemizin 4. sırasının sahibi. Geçtiğimiz aylarda yaşanan tedarik sorunları yüzünden Corolla satışları düşse de marka bu olumsuz durumu toparlamış gözüküyor. Toyota Corolla Haziran ayında toplamda 3 bin 772 adet satarak piyasanın yüzde 4,20’lik kısmına hakim olmuş durumda.

5- Renault Megane Sedan

Türkiye'de en çok satılan sıfır otomobiller

Fransız markanın en çok merak edilen modellerinden biri olduğuna eminiz. Türk kullanıcılarının da ilk neslinden itibaren severek satın aldığı ve kullandığı Megane Sedan listemizin 5. sırasına yerleşti. Megane’ı geriye düşüren sebebin gelen zamlardan olması kuvvetle muhtemel çünkü aracın sıfır fiyatı 1 milyon TL’yı aşmış durumda. Megane Sedan 3 bin 527 adet satarak piyasanın yüzde 3,93’lük kısmına hakim oldu.

Peki siz Türkiye’de en çok satılan sıfır otomobiller listesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir