Güncel Haberler – GuncelBilgi.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya-Ukrayna savaşında hedefimiz akan kanı durdurmak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya-Ukrayna savaşında hedefimiz akan kanı durdurmak

GBN GBN -
87 0
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya-Ukrayna savaşında hedefimiz akan kanı durdurmak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana’da Rusya-Ukrayna savaşının adil bir şekilde sonlanması gerektiğini söyledi. Sahadaki zorluklara rağmen diplomasi vurgusu yapan Erdoğan, “Hedefimiz sahadaki zorluklara rağmen yakalanan ivmenin devam ettirilerek bir an önce akan kanın durmasını sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi, Kazakistan’ın başkenti Astana’da başladı.

Zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyaya seslendi.

Rusya-Ukrayna savaşında adil bir barışın sağlanması gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Hedefimiz sahadaki zorluklara rağmen bir an önce akan kanın durdurulmasını sağlamaktır" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şunlar:

Kurucularından olduğumuz konferansın genişletilmesine başından beri destek verdik. Dönem başkanlığımız sırasında da aynı şekilde devam ettik.

İnsanlık olarak güç dengelerinin değiştiği, ekonomiden gıda güvenliğine pek çok alanda ciddi imkanlarla karşılaştığımız dönemden geçiyoruz.

Türkiye olarak uzun süredir dünya beşten büyüktür diyerek bu duruma dikkat çekiyoruz. Dünyanın neresinde olursak olarak hepimiz aynı kaderi paylaşıyoruz. Salgın süreci bu gerçeği hepimize tekrar hatırlatmıştır.

Terör örgütlerine yardım eden oluşumların hiçbir ayrıma gidilmeksizin engellenmesi gerekiyor.

Afganistan’ı kendi kaderine terk etmemeli uluslararsı camiada desteklemeliyiz.

Toplam 5,6 milyar dolarlık insani yardımla milli gelire oranla dünyada ilk sıradayız.

4 milyondan fazla yerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yapmayı sürdürüyoruz.

Rusya-Ukrayna savaşında adil bir barışın sağlanması gerektiğini her zaman söylüyorum. Hedefimiz sahadaki zorluklara rağmen bir an önce akan kanın durdurulmasını sağlamaktır. Türkiye olarak çok modlu ulaştırma kordirlarını teşvik ediyor, moder İpek Yolu’nun canlandırılmasını hedefliyoruz.

Kaynak ve güzergah çeşitlendirilmesi enerji politikamızın hedeflerindendir.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/gundem/cumhurbaskani-erdogan-rusya-ukrayna-savasinda-hedefimiz-akan-kani-durdurmak-715564.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir