Güncel Haberler – GuncelBilgi.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Çinli bir kullanıcı, ChatGPT yüzünden tutuklandı!

Çinli bir kullanıcı, ChatGPT yüzünden tutuklandı!

GBN GBN -
13 0

Yapay zekalar dünyada ilginç olaylara yol açmaya olmaya devam ediyor. Çin polisi, yanlış bilgi yaymak için ChatGPT sohbet botunu kullandığı iddia ederek bir kişiyi tutukladı. Olay, yapay zekanın, gerçek haberleri çarpıtabileceğine dair endişeleri artırıyor.

Çin, ChatGPT ile yazılan sahte tren kazasıyla karıştı

SCMP’de yer alan habere göre, Çin polisi ilginç bir tutuklamada bulundu. Hong isimli bir adam, 25 Nisan’da dokuz kişinin ölümüne neden olduğu eden hayali bir haber uydurdu. ChatGPT kullanılarak hazırlanan bu haberin, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” söylendi. Kullanıcı suçlu bulunursa beş ila on yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Sahte makalenin Çinli sosyal medya platformlarından yayıldığı bildirildi. Baijiahao isimli bir sitede 15 binden fazla tıklama aldığı bildirildi. Uydurma haber, Çin’deki Gansu eyaletinde kargaşaya yol açtığı bildirildi. Ayrıca ChatGPT kullanıldığının belirtilmemesi, tartışma yarattı.

Bu tutuklama, Çin’in Siber Araştırma İdaresi’nin uyarılarını takip ediyor. Çinli kaynaklar, onaylanmış noktalar dışında sahtekarlıklara karşı yapay zeka kullanımını kısıtlanmasını talep etti. Geçen ay, yapay zekanın “sansürlenmesini” isteyen bir yasa tasarısı kabul edildi.

Daha önce benzer bir olay, lise öğrencisinin başına gelmişti. Gansu polisi, Yang olarak bilinen öğrencinin, sosyal medyada gerçek dışı bilgiler paylaştığını söyleyerek tutukladı. Olay, ChatGPT gibi sohbet botlarının tehlikesine dikkat çekiyordu.

Sahte bilgiyi yaymak için yapay zeka kullanan kişinin tutuklanması, tartışmalara yol açtı. Bazı kişiler kararın doğru olduğunu söylerken bazı kişiler ise kullanıcının bu bilgiyi yaymasının hatalı olduğunu belirtti.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir