Güncel Haberler – GuncelBilgi.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Bilim insanları 8 gizemli radyo sinyali tespit etti

Bilim insanları 8 gizemli radyo sinyali tespit etti

GBN GBN -
16 0

Araştırmacılar, yeni bir yapay zeka algoritması geliştirdi ve bu sayede 8 gizemli radyo sinyali keşfedildi.

Uzak galaksilerde yıldızlar nasıl oluşur? Gök bilimciler uzun zamandır bu soruyu yakındaki galaksilerin yaydığı radyo sinyallerini tespit ederek cevaplamaya çalışıyorlar.

Bununla birlikte, bu sinyaller bir galaksi Dünya’dan uzaklaştıkça zayıflar ve mevcut radyo teleskoplarının alınmasını zorlaştırır.

Kanadalı araştırmacılar, uzaylı arayışını kolaylaştıracağını umdukları yeni bir yapay zeka algoritması geliştirdi ve bu sayede 8 gizemli radyo sinyali keşfedildi.

Sinyal, yıldız kümesinden alındı

Araştırmacılar, tespit edilen yeni 8 sinyalin 30 ila 90 ışık yılı uzaklıktaki 820 yıldızdan oluşan yıldız takımının beşinden gelmiş olabileceğini söyledi.

Sinyallerin dünya dışı oldukları kanıtlanmadı, aNcak araştırmacılar geliştirdikleri teknolojinin pek çok bilimsel çalışma için kapı aralayacağını açıkladı.

Kanada’da yer alan Toronto Üniversitesi öğrencisi Peter Ma, bu belirsiz sinyallerin daha önceki incelemelere gözden kaçtığını söyledi.

Ma, bunun nedenlerinden birinin ‘gözlemlerin çoğunda çok fazla parazit olması’ olduğunu belirterek, “Uzaydaki heyecan verici radyo sinyallerini Dünya’dan gelen ilginç olmayan radyo sinyallerinden ayırt etmemiz gerekiyordu.” diye konuştu.

Kaynak: ensonhaber.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir