Güncel Haberler – GuncelBilgi.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Apple, on binlerce çalışanına aba altından sopa gösterdi!

Apple, on binlerce çalışanına aba altından sopa gösterdi!

GBN GBN -
25 0

Apple çalışanlarını sendikalaşmaktan caydırmak için agresif bir adım attı. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 270 mağazasındaki toplantılarda çalışanları “sendikalaşmanın riskleri” hakkında bilgilendirdi.

Apple, sendikalaşmaya karşı olduğunu açıkladı!

Apple’ın bir süredir çalışanlarının sendikalaşmasını istemediği biliniyordu. Bu durum özellikle korona virüs salgını döneminde ciddi bir boyuta ulaştı. Kapanmaların sonlanmasının ardından her şey normale dönmüş gibi gözükürken şirketten ilginç bir adım geldi.

İlk olarak Bloomberg’de ortaya çıkan habere göre şirket, sendikalaşmanın risklerini tartışmak için tüm mağazalarda toplantılar düzenledi. Bu toplantılarda yöneticiler, Maryland’deki Towson mağazasında yapılan sendika seçimine ve çalışanların kolektif sözleşme yapma konusundaki yavaş ilerlemesine dair açıklamalar yaptı.

Apple yönetimi, toplantılarda sendika aidatlarını ve sendikalaşma sürecini eleştirerek, sendikalaşmanın dezavantajlarını vurguladı. Bazı çalışanlar da Apple’ın gerçekte ne yapmak istediğini anlamış olacak ki bu toplantıları bir “korkutma taktiği” olarak gördüğünü açıkladı.

Şirketin Maryland’deki Towson Town Center konumundaki işçileri temsil eden sendika olan International Association of Machinists and Aerospace Workers, bugün bir açıklama paylaşacağını söyledi. Fakat genel itibariyle Apple’ın on binlerce çalışanına verdiği mesaj mağazanız sendikalı olursa dezavantajlı olabilirsiniz şeklindeydi.

Zaten geçtiğimiz mayıs ayında da Apple Store çalışanları, şirketin kendilerini anti-sendika esir izleyici toplantılarına maruz bıraktığını öne sürmüştü. Bu sefer yapılan toplantıları da sendikalaşma fikrine “soğuk su dökmek” için bir girişim olarak gördüklerini belirttiler.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir