Güncel Haberler – GuncelBilgi.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Akıllı telefonlar reklam için bizi dinliyor mu? İşte gerçekler

Akıllı telefonlar reklam için bizi dinliyor mu? İşte gerçekler

GBN GBN -
26 0

Akıllı telefon sektörü son yıllarda inanılmaz bir seviyeye geldi. Bu cihazlar, hemen hemen herkeste en az bir adet bulunuyor. Öyle ki reklam dünyası bu kadar insana ulaşan cihazları itina ile kullanıyor. “Akıllı telefonlar bizi dinliyor ve reklamları ona göre bize sunuyor.” cümlesi bir klişe haline geldi.

Akıllı telefonlar reklam algoritması oluşturmak için bizi dinlemiyor! Ama..

Günlük hayatta bir konu hakkında çok fazla konuştuğumuzda akıllı telefonlarla girdiğimiz herhangi bir uygulamanın bizim önümüze o konuya ilişkin bir reklam sunduğuna mutlaka denk gelmişizdir. Bu durumun ardından “Akıllı telefonlar bizi dinliyor” tepkisini ortaya koyanların sayısı da bir hayli yüksek.

Akıllı telefonlar bizi dinliyor

İngiliz Daily Mail, bu konuya ilişkin bir deneme yaptı. Samsung Galaxy model bir akıllı telefon ile Google hesabı oluşturuldu. 22 yaşında Robin hayali bir isme oluşturulan adresle bir Facebook hesabı oluşturuldu. İki gün süren testlerin ardından telefonların böyle bir politika yürütmediği ortaya çıktı.

Firmanın ağ güvenliğinden sorumlu olan Barrier Networks’ten Jordan Schroeder, şirketlerin telefonunuzu kullanarak bilgi toplamasının oldukça pahalı bir yöntem olduğunu ve bunun için başka kolay yolların olduğunu belirtti. Ancak hepimizin bildiği gibi yaptığımız aramalar doğrultusunda reklamlar algoritmasının oluşturulduğu kanıtlandı.

Akıllı telefonlar bizi dinliyor

Belirtmek gerekiyor ki myadcenter.google.com adresine giderek reklamlarınızı kontrol edebilirsiniz. Bu adresten belirli konulardaki reklamların daha fazla gelmesini sağlarken bazı hassas konulardaki reklamları da engelleyebilirsiniz. Bu adresteki “Gizliliği yönet” sekmesinden “Kişiselleştirilmiş reklamlar” yazan butona tıklayın. Buradan kapat diyerek özelleştirebilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir