Güncel Haberler – GuncelBilgi.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD ve Kanada tanımlanamayan cisimlerin kalıntılarını aramayı durdurdu

ABD ve Kanada tanımlanamayan cisimlerin kalıntılarını aramayı durdurdu

Admin Admin -
24 0
ABD ve Kanada tanımlanamayan cisimlerin kalıntılarını aramayı durdurdu

ABD ve Kanada, düşürülen esrarengiz cisimlerin enkazına dair arama çalışmalarının sonlandırıldığını duyurdu.

ABD Kuzey Kuvvetleri Komutanlığı’ndan (NORTHCOM) cuma günü yapılan açıklamada, Alaska üzerinde 10 Şubat’ta ve Michigan eyaletindeki Huron Gölü üzerinde 12 Şubat’ta vurulan cisimlerin kalıntılarına yönelik arama çalışmalarının durdurulduğu aktarıldı.

Açıklamada, özellikle hava durumunun ve arazi koşullarının çalışmaları imkansız hale getirdiği ifade edildi.

Sahil Güvenlik ekiplerinin Huron Gölü’nde, pilotların da Alaska açıklarında aradığı cisimlerin kalıntılarının bulunamadığı bildirildi.

ABD’nin 400 bin dolarlık füzeyle düşürdüğü cisim 12 dolarlık bir balon olabilir

Kanada Kraliyet Atlı Polisi de ABD ordusuna ait F-22 jetinin Yukon bölgesinde 11 Şubat’ta düşürdüğü cismin enkazına ulaşılamadığını ve arama çalışmalarının sonlandırıldığını duyurdu.

İnceleme için FBI’a teslim edildi

Öte yandan NORTHCOM, 4 Şubat’ta Güney Carolina eyaleti açıklarında vurulan ilk cismin kalıntısının perşembe günü çıkarıldığını ve inceleme için FBI’a teslim edildiğini duyurmuştu.

ABD ile Çin arasında "casus balon" gerilimi

Washington yönetimi, bu cismin Çin’e ait bir casusluk balonu olduğunu ve istihbarat topladığını öne sürmüştü. Pekin ise iddiaları reddederek cismin meteoroloji balonu olduğunu ve ABD hava sahasına sürüklendiğini savunmuştu. 

İlk balonla ilgili iddianın arkasında duran ABD yönetiminin başkanı Joe Biden, sonrasında vurulan üç balonun Çin veya başka bir ülkenin istihbarat faaliyetleriyle bağlantılı olmadığını söylemişti.

ABD’nin Çin casus balonuna yaklaşımı alay konusu oldu

"Trump döneminde de biliniyordu"

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı’ndan kimliğini paylaşmayan yetkililer, ülkenin eski lideri Donald Trump döneminde de casus balonların tespit edildiğini ama bununla ilgili adım atılmadığını savunmuştu.

Yetkililer, Çin’e ait olduğu iddia edilen casus balonlarının, Kaliforniya ve Virginia eyaletlerinin yanı sıra ABD’ye bağlı yarı özerk statüdeki Guam adasında yer alan donanma üsleri üzerinden uçuş yaparken tespit edildiğini ileri sürmüştü.

Trump ise "Böyle bir şey hiç olmadı, olmazdı da" diyerek iddiaları reddetmişti.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/abd-ve-kanada-tanimlanamayan-cisimlerin-kalintilarini-aramayi-durdurdu-747299.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir