Sağlık

ABD maymun çiçeği vakalarında dünya lideri

0
ABD maymun çiçeği vakalarında dünya lideri
ABD maymun çiçeği vakalarında dünya lideri

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), son 24 saat içinde binden fazla yeni maymun çiçeği virüsü vakası bildirdi ve ABD salgının yeni merkezi haline geldi.

CDC Çarşamba günü bin 48 yeni enfeksiyonu doğrulayarak ülke çapında toplam vaka sayısını 4 bin 639’a çıkardı.

Bugüne kadar 75 ülkede 18 binden fazla enfeksiyon tespit edildi ve İspanya şu anda 3 bin 738 vaka ile ikinci sırada yer alıyor.

DSÖ’den Maymun Çiçeği açıklaması

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında, maymun çiçeği salgınına dair son gelişmeleri paylaştı.

Şimdiye kadar DSÖ’nün 78 ülkeden 18 bin vakayı doğruladığını aktaran Ghebreyesus, "Vakaların yüzde 70’ini DSÖ’nün Avrupa Bölgesi, yüzde 25’ini de Amerika Bölgesi oluşturuyor" dedi.

Vakaların yüzde 10’u hastaneye kaldırıldı

Ghebreyesus, an itibarıyla vakaların yüzde 10’unun hastaneye kaldırıldığını belirterek, "Ülkeler, topluluklar ve şahıslar bu riski ciddiye alır ve yayılımı önlemek için gerekli tedbirlere başvurursa bu salgın durdurulabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Maymun çiçeğinin erkek erkeğe cinsel ilişki dışında kucaklama, öpüşme, kirli havlu ve çarşaf kullanımı yoluyla da bulaşabileceğinin altını çizen Ghebreyesus, "DSÖ, maymun çiçeğine yakalanan ve yakalanma riski olan kişiler için aşılanma tavsiyesinde bulunmaktadır." ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, şu an çiçek aşılarından MVA-BN’nin Kanada, Avrupa Birliği ve ABD tarafından onaylandığı bilgisini paylaşarak, "LC16 ve ACAM2000 aşılarının da maymun çiçeğine karşı kullanımı üzerinde duruluyor." diye konuştu.

"Toplu aşılamalara şimdilik gerek yok"

Çiçek aşılarının maymun çiçeğine karşı etkisi ve kaç doz aşı gerektiğine dair verilerin yetersiz olduğunu vurgulayan Ghebreysus, elinde aşı bulunduran DSÖ üyesi ülkelere bilgi paylaşımı çağrısında bulundu.

Toplantıda bulunan DSÖ’nün maymun çiçeği uzmanı Dr. Rosamund Lewis, AA muhabirinin maymun çiçeğine karşı toplu aşılama yapılmasının beklenip beklenmediği sorusuna, "Toplu aşılamaları şimdilik tavsiye etmiyoruz. Virüs belli bir gruba mensup kişileri etkiliyor ve davranışsal müdahaleler de virüse karşı etkili olabiliyor." cevabını verdi.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/abd-maymun-cicegi-vakalarinda-dunya-lideri-697683.html

Diyarbakır’ın ciğer kebabı tescilli lezzetler arasına girdi

Önceki Haber

Ukrayna krizini uzatacak adımlar: Savaşın bitmesini kim istemiyor?

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha fazla Sağlık