Güncel Haberler – GuncelBilgi.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. 1.7 milyon kişinin izlediği yayın: Dünyanın en büyük roketi fırlatılıyor!

1.7 milyon kişinin izlediği yayın: Dünyanın en büyük roketi fırlatılıyor!

GBN GBN -
16 0

SpaceX, insanların uzaya daha kolay, güvenli ve ekonomik bir şekilde seyahat edebilmeleri için Starship isimli özel ve büyük bir roket geliştiriyor. Uzay yolculukları, gezegenler arası seyahatler ve uzayda kolonileşme gibi görevlerde kullanılacak olan Starship, yapacağı testte dünya etrafında turlayıp iniş yapmayı deneyecek. İşte canlı yayın…

Starship, dünya yörüngesinde tam tur atıp iniş yapacak!

Starship, yüksek hızlarda seyahat edebilme özelliği sayesinde Dünya etrafındaki düşük yörüngelerdeki uyduları taşımak, uzay turizmi için yolcu taşımak ve Ay’a ve Mars’a gönderilmek gibi görevleri üstlenebilir. Ayrıca, roket aynı zamanda gezegenler arası kargo taşıma görevlerinde de kullanılabilir.

Starship

Yaklaşık 50 katlı bina, yani 120 metre yüksekliğinde olan Starship, 100 ton yük taşıyabilme kapasitesine sahip. Bu roket, Super Heavy adı verilen tıpkı Falcon 9’lar gibi tamamen yeniden kullanılabilir olan roket, tam 31 adet Raptor motorundan güç alıyor.

SpaceX halihazırda Starship için ilk test uçuşlarını gerçekleştirmeye başladı. Hatta roketin bir prototipi 2021 yılında başarılı bir şekilde yüksek irtifalı bir test uçuşu gerçekleştirdi. 2023 yılında ise ilk insanlı uçuşlarına başlayacak.

Bugün ise yapılacak olan testte Dünya yörüngesinde tam tur atıp başarılı bir iniş gerçekleştirmesi bekleniyor. Aslında 2 gün önce fırlatılacaktı ancak 40 saniye kala iptal edilerek 48 saat içerisinde tekrar deneneceği bilgisi verildi. Nitekim beklenen an geldi.

Starship özellikleri

ÖzelliklerStarship
Yükseklik120 metre (40 katlı bir bina boyunda)
Yük kapasitesi100 ton
MotorlarRaptor
Super Heavy motor sayısı31 adet
Fırlatma aracıSuper Heavy
Yeniden kullanılabilirEvet
İlk test uçuşu2021
Hedeflenen insanlı uçuş tarihi2023

İlk fırlatma denemesinin canlı yayını 1 milyondan fazla kişi tarafından izleniyordu. Yani fırlatma iptal edilmeseydi neredeyse 1.1 milyon olan YouTube canlı yayın rekorunu kıracaktı. Ancak bugün de izleyici kitlesinin tekrar bir araya geldiğini görüyoruz.

Canlı yayını izlemek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir