Teknoloji

TUSAŞ, Radar Kesit Alanı Test Tesisi kuracak

0
TUSAŞ, "Radar Kesit Alanı Test Tesisi" kuracak
TUSAŞ, "Radar Kesit Alanı Test Tesisi" kuracak

TUSAŞ, Milli Muharip Uçak başta olmak üzere, geliştirilen diğer özgün platformlar için ihtiyaç duyulan radar kesit alanı testlerinin yapılacağı bir tesis kuracak. Tesis, son teknoloji altyapısıyla dünyanın bu alandaki en modern tesislerinden biri olacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nden (TUSAŞ), yapılan açıklamaya göre, sahip olduğu kapasite ve kabiliyetle Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise beşinci büyük radar kesit alanı test tesisi olacak tesis, 2024’ün ikinci çeyreğinde faaliyete başlayacak.

Milli Muharip Uçak’ın radardaki görünürlük durumunu ve boyutunu tespit etmek için tasarlanan tesis, son teknoloji altyapısıyla dünyanın bu alandaki en modern tesislerinden biri olacak.

Platformun tasarım çalışmalarına katkı sağlayacak tesis, elektromanyetik dalgalar olan radar sinyallerini yansıtma miktarını da tespit edecek. Böylece gerçekleştirilen testler neticesinde Milli Muharip Uçak’ın radarda düşük görünürlük özelliği doğrulanacak.

"Dünyanın bu alandaki en gelişmiş tesislerinden biri olacak"

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, havacılık alanında Türkiye’yi dışa bağımlılıktan kurtaracak büyük yatırımlara imza atmayı sürdürdüklerini belirtti. Kotil, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda yakın zamanda inşaatına başlayacağımız radar kesit alanı, barındırdığı teknolojiyle dünyanın bu alandaki en gelişmiş tesislerinden biri olacak. Milli Muharip Uçak platformumuz için önemli bir testi daha böylece milli kaynaklarla ülkemizde gerçekleştireceğiz. Ülkemizin bağımsız havacılık ekosistemine katkı sağlamayı sürdüreceğiz."

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/tusas-radar-kesit-alani-test-tesisi-kuracak-698749.html

MİT’ten özel operasyon: Erhan Arman etkisiz hale getirildi

Önceki Haber

Ankara’da FETÖ operasyonu: 6 gözaltı

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha fazla Teknoloji