Gündem

Ticaret Bakanlığı’ndan fahiş fiyata yönelik denetim: 39 bin firma denetlendi

0
Ticaret Bakanlığı'ndan fahiş fiyata yönelik denetim: 39 bin firma denetlendi
Ticaret Bakanlığı'ndan fahiş fiyata yönelik denetim: 39 bin firma denetlendi

Ticaret Bakanlığı fahiş fiyata göz açtırmıyor. Yılın ilk 6 ayında toplam 39 bin 810
firma denetlendi, 1172 firmaya, 40 milyon liraya yakın ceza verildi. İkinci el araç piyasası ve sebze meyve ticareti de Bakanlığın yakın takibinde.

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluğa yönelik denetimler sürüyor. Ticaret Bakanlığı, 81 ilde denetim yapıyor, çok sayıda firma ve ürün incelemeye alınıyor.

Bakanlık, "2022 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu"nu yayımladı.

Raporda fahiş fiyat denetimlerine ilişkin önemli veriler yer aldı. Haksız fiyat denetimleri kapsamında toplam 39 bin 810 firma ve 227 bin 630 ürün denetime alındı.

Gıdada KDV denetimleri yapıldı

Şubat ayında uygulamaya alınan kdv indiriminin ardından da gıdada pek çok ürün denetime tabi tutuldu. Bu kapsamda 21 bin 878 firma denetlendi. Yapılan denetimlerde 105 binden fazla ürün incelemeye alındı.

Denetimler kapsamında toplam bin 172 firma ve kişi idari para cezası aldı
Cezanın tutarı 39 milyon 917 bin 478 lira.

Ocak-Haziran 2022 döneminde Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından gerçekleştirilen 5 toplantıda ise 276 firmaya ceza kesildi. Burada da toplam 14 milyon 469 bin 50 lira ceza verildi.

İkinci el araç satışları denetimde 

Son günlerde fahiş fiyat artışları nedeniyle denetime alınan ve düzenlemelere tabi tutulan ikinci el araç piyasası da bakanlığın gözetiminde. Burada da denetimler yaygınlaştırılarak mevzuata uyumun artırılması sağlanıyor.

İkinci el otomobil satışında yeni düzenleme 

Sebze ve meyve ticaretinin de; serbest rekabet şartları içinde yapılması için çalışmalar sürüyor. Toptancı halleri ile pazar yerlerinin çağdaş bir sisteme kavuşturulması ve işletilmesi hedefleniyor. 

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/ticaret-bakanligindan-fahis-fiyata-yonelik-denetim-39-bin-firma-denetlendi-704073.html

İzmir’i sağanak vurdu: Dereler taştı, araçlar sürüklendi

Önceki Haber

Trabzon’da drift yapan sürücü cezasız kalmadı

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha fazla Gündem