Gündem

Litvanya Rusya’nın yaptırım tehdidine meydan okudu

0
Litvanya Rusya'nın yaptırım tehdidine meydan okudu
Litvanya Rusya'nın yaptırım tehdidine meydan okudu

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Avrupa Birliği’nin Moskova’ya yeni yaptırımlar getirmesi durumunda Rusya’nın Kaliningrad dış bölgesine transit geçişi yasaklanan malların listesini genişletmeye hazır olduklarını söyledi.

Gitanas Nauseda Reuters’e verdiği demeçte, ülkesinin Rusya’nın getirebileceği her türlü olası misilleme önlemiyle yüzleşmeye hazır olduğunu söyledi.

Nauseda, “Biz hazırız ve Rusya’nın BRELL (elektrik şebekesi) sisteminden kopma gibi dostça olmayan eylemlerine hazırız” dedi.

Cumhurbaşkanı, transit kısıtlamaların Litvanya’nın egemen bir hareketi olmadığını, yalnızca Ukrayna’da devam eden ihtilaf nedeniyle Moskova’ya karşı getirilen AB yaptırımlarının uygulanması olduğunu vurguladı.

“Avrupa Birliği’nin desteğini hissediyoruz, çünkü bu Avrupa Birliği tarafından verilmiş bir karardır” diyen lider, bloğun Rusya’ya yeni kısıtlamalar getirmesi durumunda ülkenin yasaklı mallar listesini genişletmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Litvanya, AB Dış Bölgesi olarak tanımlanan Rusya’nın Kaliningrad bölgesi üzerinden yaptırım ürünlerinin geçişini yasaklama kararı Rusya tarafından tepkiyle karşılandı.

Kaliningrad, Rusya’nın Rusya ile kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında yer alan Rus toprağı.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/litvanya-rusyanin-yaptirim-tehdidine-meydan-okudu-689856.html

Ekvador’da hükümet karşıtı protestolarda ölenlerin sayısı 4’e çıktı

Önceki Haber

Toyota, Çin çıkışlı parça aksaklıkları nedeniyle üretim durdurma süresini uzattı

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha fazla Gündem