Ekonomi

Konut destek paketleriyle ilgili Bakan Nureddin Nebati’den açıklama

0

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün kabine buluşması sonrası açıklanan ev destek paketleriyle alakalı açıklamada bulundu.

3 başlıkta duyurduğumuz Ev Finansmanı Projesi kapsamında ilk evini alacak yurttaşlarımızın çok uygun maliyetli kredi olanağıyla eve ulaşımlarını artırmak için İlk Evim Konut Finansman Paketi’ni devreye alıyoruz.

Böylece; birinci el evlerde uygulanmak üzere, 2 milyon TL bedeline kadar evler için, 10 seneye kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli ev kredisini yurttaşlarımızın hizmetine sunuyoruz.
İkinci başlığımız olan Genişletilmiş Konut Finansman Paketi’nde ise “Liralaşma stratejimizi” destekleyecek şekilde ev bedelinin en az yüzde 50’si 01.04.2022 tarihinden evvel açılmış DTH’ın yahut hurda altının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ye satımı ile karşılanması koşuluyla devreye alınacaktır.

Bu kapsamda; birinci el ve ikinci el evleri de içerecek şekilde, 2 milyon TL bedeline kadar evler için, 10 seneye kadar vadeli, aylık yüzde 0,89 faizli ev kredisi yurttaşlarımızın hizmetine sunulacaktır.

Son olarak, 1 sene süresince ev satış maliyetlerini sabit yakalamayı vaat ederek bu maliyetleri internet sitesinde kamuoyu ile paylaşan ve kredi veren kuruluşa da bildiren, KOBİ ve KOBİ dışı inşaat şirketlerine yönelik İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi’ni devreye alıyoruz.

Böylece, 01.05.2022 tarihi iyibariyle minimum %40’ı bitirilmiş ve %50’si satılmamış inşaat projelerinin bitirilmesini desteklemek için 20 milyar liralık bir kaynak ayrılmış olup, belli bir sayıya kadar 36 ay vade ihtimali sunulacaktır.

Temmuz ayında ücret düzenlemesi olacak mı? Bakan Bilgin’den açıklama

Önceki Haber

“Türkiye ile Kazakistan köklü ilişkilere sahip iki kardeş ülkedir”

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha fazla Ekonomi