Gündem

İsviçre, Özbekistan eski Cumhurbaşkanı’nın kızına ait 131 milyon doları iade edecek

0
İsviçre, Özbekistan eski Cumhurbaşkanı'nın kızına ait 131 milyon doları iade edecek
İsviçre, Özbekistan eski Cumhurbaşkanı'nın kızına ait 131 milyon doları iade edecek

İsviçre hükümeti, kara para aklama soruşturması kapsamında el koyduğu Özbekistan’ın eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimova’ya ait 131 milyon ABD dolarını ülkeye iade edeceğini açıkladı.

İsviçre hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, "Kerimova’ya ait 2012’de el konulan paranın, Özbek halkının faydasına kullanılmak üzere Birleşmiş Milletlere (BM) ait güven fonuna aktarılması" için iki devlet arasında anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

Anlaşma kapsamında, devam eden soruşturma kapsamında Kerimova’ya ait el konulabilecek İsviçre’deki diğer varlıkların da BM güven fonuna aktarılması kararlaştırıldı.

Özbekistan Adalet Bakanı Ruslanbek Devletov ile görüşmesinin ardından konuya ilişkin Twitter hesabından paylaşım yapan İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ignazio Cassis, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaya dair, "İade edilen varlıklar BM, İsviçre ve Özbekistan’ın verimli işbirliği sayesinde Özbekistan’daki sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkı sağlayacaktır" ifadesini kullandı.

Kara para aklama soruşturması

İsviçre, Kerimova ve ismi açıklanmayan 5 Özbek vatandaşı hakkında Temmuz 2012’de başlatılan kara para aklama soruşturması kapsamında şüphelilerin banka hesaplarındaki paralara el koymuştu.

Ağustos 2015’te ise İsviçre Adalet Bakanlığı, Kerimova ile bağlantısından şüphelenilen banka hesaplarını dondurma kararı almıştı.

Gülnara Kerimova, 2013’e kadar BM Cenevre Ofisi nezdinde Özbekistan Daimi Temsilcisi olarak görev yapmış ve 2014’te Özbekistan’da ev hapsine alınmıştı.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/isvicre-ozbekistan-eski-cumhurbaskaninin-kizina-ait-131-milyon-dolari-iade-edecek-701825.html

Çin’de sürücüsüz otobüsler test sürüşüne başladı

Önceki Haber

Afyonkarahisar’da trafik kazası: 1 ölü, 4 yaralı

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha fazla Gündem