Gündem

Guterres: Tahıl Zirvesi’nde ileri doğru kritik adım atıldı

0
Guterres: Tahıl Zirvesi'nde ileri doğru kritik adım atıldı
Guterres: Tahıl Zirvesi'nde ileri doğru kritik adım atıldı

BM Genel Sekreteri Guterres: Ukrayna tahılının Karadeniz’den çıkarılmasının başlaması için görüşmelerde ileri doğru kritik adım atıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İstanbul’da gerçekleştirilen "Dörtlü Toplantı"ya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Guterres’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

-Ukrayna tahılının Karadeniz’den çıkarılmasının başlaması için görüşmelerde ileri doğru kritik adım atıldı.

-Bugünkü ilerlemeyi somutlaştırmak için daha fazla teknik çalışmaya ihtiyaç duyulacak.

-Rusya ve Ukrayna’nın konuşabildiğini gördük ama barış için henüz uzun bir yolumuz var.

-Umuyoruz ki atılacak diğer adımlar resmi bir anlaşmaya ulaşmamıza izin verir.

İstanbul’daki "Dörtlü Zirve"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar toplantıya ilişkin, "Ukrayna tahılına ilişkin toplantıda İstanbul’da tarafların temsilcilerinin bulunacağı koordinasyon merkezi oluşturulması konusunda mutabık kalındı" demişti.

Tahıl Zirvesi’nden olumlu sonuç: İstanbul’da koordinasyon merkezi oluşturulacak

Yapılan bu görüşmeler doğrultusunda ilgili bakanlık ve kurumların da birçok ikili toplantı gerçekleştirdiğini vurgulayan Akar, şu açıklamayı yapmıştı:

"Bu çerçevede bugün de Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde Kalender Kasrı’nda Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti arasında bir toplantı yapıldı. Gıda krizinin çözümüne katkı sağlamak maksadıyla atılmış önemli bir adım olan bugünkü toplantıda, tahıl ve diğer gıda yüklü gemilerin emniyetli bir şekilde deniz yoluyla intikal ettirilmesine ilişkin tüm detaylar üzerinde çalışılmıştır.

Olumlu ve yapıcı bir havada gerçekleşen toplantı sonucunda İstanbul’da tüm tarafların temsilcilerinin bulunacağı bir koordinasyon merkezinin oluşturulması, liman çıkış ve varış noktalarında müşterek kontrollerin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması gibi temel teknik hususlarda mutabık kalınmıştır. Sonuç olarak, temel prensipler üzerindeki mutabakatın bizim için de anlamı var. Bu problemin çözülmesi konusunda tarafların istekli olduğunu görüyoruz. Bunu BM ile koordineli şekilde yürütmek suretiyle bir sonuca varmaya çalışacağız. Bu manada önümüzdeki hafta Ukrayna ve Rus heyetlerinin yeniden Türkiye’de toplanması konusunda fikir birliğine varıldı. Önümüzdeki hafta yapacağımız bu toplantıda hem bütün detaylar bir kez daha gözden geçirilecek hem de yaptığımız çalışmalar imza altına alınacak."

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/guterres-tahil-zirvesinde-ileri-dogru-kritik-adim-atildi-694654.html

Van’da terörle mücadele bayramda da hız kesmedi

Önceki Haber

Stoltenberg: PKK’ya karşı iş birliği makul ve önemli

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Gündem