Güncel Haberler – GuncelBilgi.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. GÖKBEY helikopterine yerli ve milli motor!

GÖKBEY helikopterine yerli ve milli motor!

GBN GBN -
16 0

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türkiye Uzay ve Havacılık Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri’ne yerli ve milli motor entegre edildi. Yerli turboşaft motoruyla ilk uçuş testinin videosunu ise AKSUNGUR İHA çekti. SSB Başkanı İsmail Demir ise bu anları kendi Twitter hesabında “İki gurur bir arada!” şeklinde paylaştı. İşte konuyla ilgili detaylar…

İlk yerli ve milli turboşaft motoru!

TUSAŞ 2010 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri ve sivil havacılık alanlarında kullanılmak üzere genel maksat helikopteri projesine başladı. GÖKBEY olarak adlandırılan projede tamamen yerli imkanlarla hem sivil amaçlar için hem de gerekli teçhizatların entegre edilmesiyle birlikte askeri görevlerde de kullanılacak bir helikopter tasarlandı. Projenin başlamasına Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’da etkili olmuştu.

GÖKBEY helikopter

2013 yılına gelindiğindeyse tasarım süreçleri bitti. Üretime başlanan helikopterde ilk etapta LHTEC CTS800 kodlu motor kullanıldı. Bu motor o dönem T-129 ATAK helikopterlerinde de kullanılıyordu. Marka askeri alan için geliştirmiş olduğu helikopterinin motorunu GÖKBEY’de de kullandı. 22 Nisan 2013 tarihinde ilk test uçuşunu gerçekleştiren helikopter için daha sonralarda yerli ve milli motor üretilmesine karar verildi.

Tarihlerimiz 20 Nisan 2023’ü gösterdiğindeyse TUSAŞ tarafından geliştirilen TS1400 Turboşaft Motoru GÖKBEY’e entegre edildi ve GÖKBEY bu motorla birlikte ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Bu sayede Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği ilk genel maksat helikopterine yine yerli ve milli imkanlarla ürettiği ilk turboşaft motoru takılmış oldu. GÖKBEY bu motorla birlikte tamamen yerli bir helikopter oldu diyebiliyoruz.

Konuyla alakalı olarak SSB Başkanı Demir, bu testin Türk savunma sanayiinde önemli bir kilometre taşı olduğunu, yerli ve milli ilk helikopter motorumuz TS1400’ün test uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdiğini, geliştiren mühendislerimizi tebrik ettiğini ve bu uçuşun Türk halkına bir bayram hediyesi olduğunu belirtti.

GÖKBEY helikopter

Tam olarak adı T-625 GÖKBEY olarak geçen helikopter adından da anlaşılacağı üzere bir genel maksat helikopteri. Askeri görevlerin yanında VİP taşıma, kargo, hava ambulans, arama kurtarma vb. görevlerde kullanılabilecek. Kısacası siz istediğiniz göreve göre helikopteri modifiye edeceksiniz ve ardından kullanabileceksiniz.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir