Gündem

Gazprom: Avrupa’ya gaz akışı belirsiz süreliğine durduruldu

0
Gazprom: Avrupa'ya gaz akışı belirsiz süreliğine durduruldu
Gazprom: Avrupa'ya gaz akışı belirsiz süreliğine durduruldu

Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım 1 boru hattındaki arıza onarılana kadar Avrupa’ya gaz akışının tamamen durduğunu açıkladı.

Rus enerji şirketi Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, 31 Ağustos’ta bakıma alınan ve yarın tekrar faaliyete geçmesi beklenen Kuzey Akım’daki bir türbinde arızaların tespit edildiği belirtildi.

Hattan doğal gaz sevkiyatının arızalar tamir edilmeden yapılamayacağına işaret edilen açıklamada, bu nedenle Kuzey Akım üzerinden doğal gaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulmasına karar verildiğinin altı çizildi.

Gazprom Başkanı: Avrupa’da doğal gaz fiyatları bin metreküpte 4 bin doları aşabilir

Rusya’nın Avrupa’ya gaz sevkiyatı hızla azalıyor

Gazprom’dan 19 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Kuzey Akım’da önceden planlanmış bakım nedeniyle 31 Ağustos’tan itibaren üç günlüğüne doğal gaz akışının durdurulacağı duyurulmuştu.

Gazprom Kuzey Akım üzerinden doğal gaz akışını 3 günlüğüne durduracak

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna’daki boru hatlarının yanı sıra Rus gazını Avrupa’ya taşıyan önemli hatlardan biri olarak biliniyor.

Ukrayna savaşının başlamasının ardından Yamal-Avrupa hattı üzerinden de sevkiyat tümüyle durdurulurken Ukrayna üzerinden sevkiyat da yaklaşık yarı yarıya azalmıştı.

Rus yetkililer, Avrupa’ya yönelik doğal gaz sevkiyatındaki sorunların yaptırımlar nedeniyle yaşandığını öne sürerken, Avrupalı yetkililer, Rusya’nın enerji kaynaklarını bir silah olarak

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/gazprom-avrupaya-gaz-akisi-belirsiz-sureligine-durduruldu-706022.html

HDP’li Semra Güzel yakalandı

Önceki Haber

Milli Savunma Bakanlığı’ndan NATO’ya tepki

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Gündem