Gündem

Fosil yakıtlarla ilgili tüm veriler tek veri tabanında toplandı

0
Fosil yakıtlarla ilgili tüm veriler tek veri tabanında toplandı
Fosil yakıtlarla ilgili tüm veriler tek veri tabanında toplandı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu iklim sorunlarını görüşmeye hazırlanırken, Uluslararası Enerji Ajansı fosil yakıt üretimine ilişkin dünyanın ilk veri tabanını açıkladı. Açıklanan bilgiler arasında 89 ülkedeki 50 bini aşkın petrol, doğal gaz ve kömür yataklarına ilişkin veriler yer alıyor.

Dünyanın fosil yakıtlarına ilişkin bütün veriler ilk kez bir araya getirildi, kullanım miktarları ve rezervler ortaya konuldu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun öncelikli olarak ele alacağı üç konudan biri olan iklim değişikliği görüşmelerinin hemen öncesinde Uluslararası Enerji Ajansı ile bağlantılı bir kuruluş dünyadaki fosil yakıtların haritasını çıkardı.

Dünyada ilk kez gerçekleştirilen çalışmayla bu yakıtların üretimleri, rezervleri ve atmosfere saldığı gazlarla ilgili bütün veriler bir araya getirildi.

ABD ile Rusya başka ülkelerin fosil kaynaklarını tüketiyor

Carbon Tracker adlı kuruluşun raporuna göre, 89 ülkede 50 binden fazla petrol, doğal gaz ve kömür yatağı bulunuyor.

Bu fosil yakıtların hangi rezervlerde ne kadar üretildiği, bu üretilen yakıtların atmosfere hangi miktarlarda gaz salınımını gerçekleştirdiği veri tabanında ayrıntılı olarak yer alıyor.

Buna göre, ABD ile Rusya kendi kaynaklarını kullanmak yerine başka ülkelerin fosil kaynaklarını tüketiyor.

Rezervlerin tamamını kullanacak zaman yok

Veri tabanında verilere ilişkin analizler de bulunuyor. Bu veriler sayesinde hükümetlerin karbon salınımlarını azaltmak için daha sağlıklı ve güçlü politikalar üretebileceği düşünülüyor.

Uzmanlar ise zamanın artık tükendiği, dolayısıyla dünyanın söz konusu rezervlerin tamamını kullanmaya gücünün kalmadığı görüşünde.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/fosil-yakitlarla-ilgili-tum-veriler-tek-veri-tabaninda-toplandi-709657.html

Kayseri’de halk otobüsüyle tramvay çarpıştı

Önceki Haber

TASC, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Türk toplumunu bir araya getirdi

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Gündem