Gündem

Efes’i yeniden denizle buluşturulacak projenin ilk etabı tamamlanıyor

0
Efes'i yeniden denizle buluşturulacak projenin ilk etabı tamamlanıyor
Efes'i yeniden denizle buluşturulacak projenin ilk etabı tamamlanıyor

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Efes Antik Kenti’ni yeniden denizle buluşturacak “Antik Kanal Projesi” kapsamında giriş kanalı ve yat limanının yapımında sona gelindi.

İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti, farklı uygarlıklardan izlerle ziyaretçilerini milattan önce 8 binlere uzanan bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.

Roma döneminde görkemli bir liman şehri olan ve 14’üncü yüzyıla kadar yaşamın devam ettiği Efes’in, zamanla Küçük Menderes Nehri ve Marnas Çayı’nın getirdiği alüvyonların birikmesi nedeniyle deniz ile arasındaki mesafe 6 kilometreye ulaştı.

Her yıl tüm dünyadan 2 milyona yakın ziyaretçiyi kendisine çeken kentteki antik limanın ortaya çıkarılması için 2018 yılında iki etaptan oluşan "Antik Kanal Projesi" başlatıldı.

Projenin ilk etabı 600 metre uzunluğunda giriş kanalı, mendirek yapısı, yat limanını kapsıyor. İkinci etapta ise İzmir-Kuşadası kara yolundan Efes Limanı’na kadar olan alan temizlenecek ve tarihi dokuya uygun şekilde yeniden düzenlenecek.

2500 yıl sonra Efes’e özel tekneyle yolculuk

Proje sayesinde 2 bin 500 yıl sonra Efes’e, özel teknelerle yeniden yolculuk yapma şansı ortaya çıkacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin ilk etabının yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

"2022 yılının sonunda çalışmaları tamamlamayı düşünüyoruz"

DSİ 21. Şube Müdürlüğünde görevli kontrol mühendisi Mehmet Cihangir, projenin ilk etabının, Pamucak sahili ile Kuşadası-İzmir yolu üzerindeki alanı kapsadığını belirtti.

Projede 600 metre uzunluğundaki giriş kanalı ve yat limanının altyapı çalışmasında sona gelindiğini kaydeden Cihangir, teknelere kısa süreli konaklama imkanı sağlayacak 100 metre genişliğinde, 250 metre uzunluğunda bir yat limanı inşa ettiklerini aktardı.

Mehmet Cihangir, şu anda alanda fore kazık çakma işlemleri ile mermer kaplama çalışmalarının yapıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"2022 yılının sonunda çalışmaları tamamlamayı düşünüyoruz. Toplam 1430 fore kazıktan 1050’sini çaktık. Başlık kiriş imalatlarımız var, 11 bin metrekare mermer kaplama imalatımız var. Bunun da şu an 3 bin 500 metrekaresini tamamladık. Yıl sonuna kadar hepsini tamamlamış olacağız. Hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Şu an şantiyemizde çok sayıda iş makinesi çalışıyor. Ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışıyor."

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/turkiye/efesi-yeniden-denizle-bulusturulacak-projenin-ilk-etabi-tamamlaniyor-713855.html

Nijerya’da kurşun geçirmezlik tılsımı işe yaramadı: 1 ölü

Önceki Haber

Erciyes Master Planı ekonomiye 1 milyar dolar katkı sağladı

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Gündem