Gündem

Çin’den Tayvan’ı ziyaret eden Litvanyalı bakan yardımcısına yaptırım

0
Çin'den Tayvan'ı ziyaret eden Litvanyalı bakan yardımcısına yaptırım
Çin'den Tayvan'ı ziyaret eden Litvanyalı bakan yardımcısına yaptırım

Çin, egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan’ı ziyaret eden Litvanya Ulaştırma ve İletişim Bakan Yardımcısı Agne Vaiciukeviciute’ye yaptırım uygulayacağını duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Yardımcısı Vaiciukeviciute ve heyetinin ziyaretinin, "tek Çin ilkesini çiğnediği, Çin’in iç işlerine müdahale ettiği ve egemenliğine ve toprak bütünlüğünü zarar verdiği" belirtilerek şunlar kaydedildi:

"Bu kötü niyetli ve provokatif eyleme karşılık olarak Çin, Vaiciukeviciute’ye yaptırım uygulama, Litvanya Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı ile tüm temaslarını ve kara yolu ulaşımı alanındaki iletişim ve iş birliğini aksıya alma kararı almıştır"

Çin’den Pelosi’ye yaptırım

Çin geçen hafta Ada’yı ziyaret eden ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye de yaptırım uygulayacağını bildirmişti.

Pekin, ayrıca, Washington ile savunma alanındaki bazı görüşmeleri iptal etmiş, yasa dışı göç, adli yardım, sınır ötesi suçlar, uyuşturucuyla mücadele ve iklim değişikliği görüşmelerini de askıya almıştı.

Litvanyalı bakan yardımcısı ve 11 kişilik heyeti, bu hafta içinde Ada’yı ziyaret ederek hükümet temsilcileriyle görüşmeler yapmıştı.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/cinden-tayvani-ziyaret-eden-litvanyali-bakan-yardimcisina-yaptirim-701206.html

Yunanistan’ın ABD’nin talebiyle alıkoyduğu İran’a ait petrol tankeri ülkesine dönüyor

Önceki Haber

Ukrayna’da yerinden edilen siviller, günler süren yolculuktan sonra kamplara ulaşabiliyor

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha fazla Gündem