Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 92,30 dolar

0
Brent petrolün varil fiyatı 92,30 dolar
Brent petrolün varil fiyatı 92,30 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 92,30 dolardan işlem görüyor.

Dün 93,21 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 91,62 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.23 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,74 artarak 92,30 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 85,20 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, arz daralmasına ilişkin endişeler ve zayıflayan dolar endeksi etkili oldu.

Geçen hafta 113,850’ye kadar çıkan dolar endeksi, bugün 111,627’ye kadar geriledi.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değerini ölçen dolar endeksindeki düşüş, dolara endeksli petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için cazip hale getiriyor. Yatırımcıların nispeten düşük petrol fiyatlarından yararlanmak amacıyla alım yapmaya başlaması fiyatlarda yükseliş sağlıyor.

ABD ve Suudi Arabistan arasında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun üretim kesintisi kararına ilişkin devam eden tartışmalar da fiyatlar üzerinde etkili oluyor.

ABD ile Suudi Arabistan arasında ‘OPEC’ gerginliği

OPEC+ grubu 5 Ekim’de Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen toplantıda, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Kararın siyasi olduğu ve Rusya-Ukrayna savaşında Rusya’ya destek anlamına geldiğine ilişkin yorumlar yapılırken, OPEC+ grubunun en büyük ortağı Suudi Arabistan eleştirilerden en büyük payı almıştı.

Brent petrolde teknik olarak 92,42 ile 92,71 dolar aralığı direnç, 92,13 ile 91,84 dolar aralığı ise destek bölgesi olarak izlenebilecek.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/brent-petrolun-varil-fiyati-9230-dolar-716763.html

Avustralya, Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını geri aldı

Önceki Haber

Yerli Füze ‘Tayfun’ hedefi tam isabet vurdu

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Ekonomi