Gündem

Balıklı Rum Hastanesi eski haline getiriliyor

0
Balıklı Rum Hastanesi eski haline getiriliyor
Balıklı Rum Hastanesi eski haline getiriliyor

Geçtiğimiz hafta çıkan yangında zarar gören, İstanbul Zeytinburnu’ndaki Balıklı Rum Hastanesi’nin yeniden açılması için çalışmalar sürüyor. Hastanedeki tadilatın yılbaşına kadar bitirilmesi planlanıyor.

Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Başkanı Konstantin Yuvanidis, yangında hasar gören hastane binasındaki temizlik çalışmasının sona erdiğini, yapılacak tadilatın da yılbaşına kadar biteceğini söyledi.

Zeytinburnu Kazlıçeşme Mahallesi’ndeki Balıklı Rum Hastanesinin İhtiyarhane binası, 4 Ağustos’ta henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangın sonucunda kullanılamaz hale geldi.

Konstantin Yuvanidis, hastanede, hasar gören binanın durumuna ilişkin sorularını yanıtladı.

Balıklı Rum Hastanesinin 1454’te Fatih Sultan Mehmet’in fermanıyla kurulduğunu belirten Yuvanidis, hastanenin 1753’ten beri Zeytinburnu’nda hizmet verdiğini, yanan binanın ise 1894’te yapıldığını anlattı.

Hastanenin muhtelif kısımlardan oluştuğunu, şehir içerisinde bir köy görünümünde olduğunu dile getiren Yuvanidis, 8 binası bulunan hastanedeki yangının yaşlılar ve kronik hastaların tedavi gördüğü İhtiyarhane binasında çıktığını söyledi.

Yuvanidis, üç katlı İhtiyarhane binasının tamamında yangından dolayı hasar oluştuğunu kaydetti. Yangın nedeniyle ilk aşamada 135 hastadan 104’ünün çevredeki hastanelere nakledildiğini anlatan Yuvanidis, daha sonra bu hastaların hastaneye geri getirildiğini ve diğer servislerde tedavilerine devam edildiğini bildirdi.

"Tadilat yakın zamanda başlayacak"

Hastanenin diğer binalarındaki servisler ve polikliniklerde hasta kabulü yapıldığını dile getiren Yuvanidis, yangın nedeniyle Zeytinburnu Belediyesi ekiplerinin bir haftadır yaptığı temizlik çalışmasında yaklaşık 300 ton moloz çıkarıldığını ifade etti.

Binanın tadilatının yakın zamanda başlayacağını belirten Yuvanidis, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile görüştüklerini ve gereken izinlerin çok kısa sürede alındığını söyledi.

Konstantin Yuvanidis, pazartesi, salı gününden itibaren binanın tekrar eski haline getirilmesi için faaliyete başlayacaklarını vurgulayarak, "Tadilat kapsamında önce çatı yapılacak, daha sonra ince işlere geçilecek. Tadilat, yılbaşına kadar bitmiş olur, belki de daha yakın tarihte bitebilir. Tadilat biter bitmez başka yerlerde emanet olan hastaları kendi yerlerine geçireceğiz." diye konuştu.

Tadilat masraflarının çoğunun devlet tarafından karşılanacağını dile getiren Yuvanidis, "Cumhurbaşkanı bizim her şeyimiz. Onun emriyle herkes ilgileniyor, herkes koşuşturuyor. Valimizden çok memnunuz. Zeytinburnu Emniyet Müdürü, Kaymakamı, Belediye Başkanı’ndan çok çok memnunuz. Herkes bizden fazla ilgilendi." dedi.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/turkiye/balikli-rum-hastanesi-eski-haline-getiriliyor-701202.html

Tekirdağlı balıkçılar av sezonuna hazırlanıyor

Önceki Haber

Fort Hood üssünde öldürülen askerin ailesinden 35 milyon dolarlık tazminat davası

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Gündem