Gündem

Bakan Yardımcısı Sn. İsmail Çataklı Canlı Yayında Gündeme İlişkin Açıklamalarda Bulundu

0

Bakan Yardımcımız Sn. İsmail Çataklı TVNET canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Göçmenler hakkında son dönemde oldukça yaygınlaşan provokatif paylaşımlarla ilgili değerlendirmede bulunan Bakan Yardımcımız Sn. Çataklı, verilerin internet sitelerinde şeffaflıkla yayınlandığını belirterek, “Burada asıl amaç kamunun güvenilirliğini zedelemek diye belirtti. Çünkü kamuya, devlete güven sarsıldığı zaman, başka şeyleri de kolaylıkla yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı. 

Bakan Yardımcımız Sn. Çataklı, göçmen konusuyla alakalı son zamanlarda internet ortamında sıkça yapılan provokasyonlarla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Görüyoruz ki yalanı meslek edinmiş, profesyonel alanı haline dönüştürmüş, her seferinde siz doğrusunu ortaya koysanız da daha büyük bir yalan ortaya koyup üstelik bunda ısrar ederek, kamunun, devletin ve ilgili kurumların güvenirliğini zedelemek suretiyle amacına ulaşmak isteyenler var” dedi.


Güven Zedelenirse Başka Şeyler de Kolaylıkla Yapılabilir

Bakan Yardımcımız Sn. Çataklı’nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle: Artık öyle bir aşamaya geldi ki, kendi söyledikleri yalana kendileri de inanıyor olacaklar ki can hıraş onu savunmaya da kalkabiliyorlar. Bir tanesi çıkıp “8 milyon 800 bin kişiyi vatandaş yaptılar” diyebiliyor ya da bunun “3 milyon 800 bini oy kullanacak” diyebiliyor. Halbuki bu ülkede nüfus idaresi diye bir birim var, oradaki veriler açık, yıl yıl Türkiye’deki nüfusun nereye geldiği belli. Onu geçtik, seçmen sayıları açık, bunu siyasi partiler biliyor, Yüksek Seçim Kurulu biliyor, orada anormal bir hareket olmadığı açık ama buna devam edebiliyorlar. Burada asıl amaç kamunun güvenilirliğini zedelemek. Çünkü kamuya, devlete güven sarsıldığı zaman, başka şeyleri de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunu önemsemek lazım. Aynı şeyi göçle alakalı da yaşadık maalesef.


Göçmen Konusunda İnanılmaz Şeffafız

Bizim göçle alakalı, https://www.goc.gov.tr/ diye 2015’te faaliyete geçirdiğimiz bir sistemimiz var ve haftalık oradaki verileri ayrıca alıp internet sitemizde de paylaşıyoruz. Yani bu, https://www.nvi.gov.tr/mernis gibi nüfus kayıt sistemimizin bir benzeri, yabancıların bilgilerinin olduğu bir sistem. İçeriğinde düzensiz göç veri tabanı da var yani kaçak göçmenlerin de bütün bilgilerinin işlendiği bir sistem altyapısı var. Bu konuda inanılmaz şeffafız.
Bakan Yardımcımız Sn. Çataklı’dan sığınmacı açıklaması: Yalanı meslek edinmiş kişiler var. Türkiye’deki sığınmacıların sayısına ilişkin konuşan Bakan Yardımcımız Sn. Çataklı, ‘Devletin ilgili kurumlarını zedelemek isteyen yalanı meslek edinmiş kişiler var. Mülteciler üzerinden amaçlanan devlete güveni zedelemek. Göç ile alakalı verileri internet sitemizde haftalık olarak paylaşıyoruz. Sistemimizin içeriğinde düzensiz göç veri tabanı da var.’ dedi.


Ülkemizde 3 Milyon 700 Bin Suriyeli Var

Türkiye’deki Suriyelilerin sayısına ilişkin konuşan Bakan Yardımcımız Sn. Çataklı, ‘3 Milyon 700 bin Suriyeli var ülkemizde. Türkiye’nin yüklendiği bir yük var ve bunun çözümünü tartışmaktan doğal bir şey yok. Buna kimse itiraz edemez ama buradan manipülatif sonuçlar elde etmeye karşıyız. Biz sorunun farkındayız, buna dönük çözüm planı ve stratejilerimiz de var.’ ifadelerini kullandı. 

Kaynak: İç İşleri

NATO’nun genişlemesi konusundaki yaklaşımımız terörle mücadele konusundaki ilkeli tutumumuzdan kaynaklanıyor

Önceki Haber

TÜRKİYE ÇEVRE HAFTASI GENELGESİ

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha fazla Gündem