Gündem

Açıköğretim Sistemi 40. Yıl Etkinlikleri YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar’ın katılımıyla başladı

0

Türkiye’nin açık ve uzaktan öğrenmede öncü kurumu olan Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Sisteminin 40. Kuruluş Yıl Dönümünü yıl boyunca sürecek etkinliklerle kutluyor. Kutlama etkinlikleri kapsamındaki “Açılış Paneli”, Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Pandemi Sonrası Yükseköğretimde Dijitalleşme: Beklenen Değişim ve Dönüşüm Süreçleri” başlıklı panelin oturum başkanlığını Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar üstlendi. Panelde; Rektörümüz Prof. Dr. Fuat Erdal, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı açık ve uzaktan öğrenme bağlamında üniversitelerinin deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Panele ayrıca Yükseköğretim Kurumu yöneticileri, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcıları, senato üyeleri ile öğretim üyeleri katılım gösterdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar: “Anadolu Üniversitesi Türkiye’ye açık ve uzaktan eğitimi sunan öncü bir kurumdur”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar açılış konuşmasında Anadolu Üniversitesinin açık ve uzaktan eğitimdeki öncü bir kurum olduğunun altını çizerek şu ifadelere yer verdi: “Anadolu Üniversitesi Türkiye’ye açık ve uzaktan eğitimi sunan öncü bir kurumdur. Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin 40. kuruluş yıldönümünde bir araya gelmek bizler için gurur verici. Pandemi dönemi ile birlikte önemi daha iyi anlaşılan açık ve uzaktan öğretim sistemlerinin dünyadaki gelişmeler doğrultusunda uyarlanması ülkemiz eğitim sistemi açısından önemli bir hedeftir. Ülkemizde Anadolu, Ankara, İstanbul ve Atatürk Üniversiteleri açıköğretim sistemleri ile pandemi sürecinde de öğrencileri için tüm eğitim olanaklarıyla seferber oldu. Bu vesile ile panele destek veren başta panelistlerimiz olmak üzere panelin hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlarımıza ve burada bulunan tüm katılımcılara teşekkür ederim.”

Rektörümüz Prof. Dr. Erdal: “Açıköğretim Sistemi milyonlarca öğrencisi ve mezunu ile bu yıl 40. yaşını kutluyor”

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Fuat Erdal ise Açıköğretim Fakültesinin 40. yılını kutlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: “Açıköğretim Sistemi milyonlarca öğrencisi ve mezunu ile bu yıl 40. yaşını kutluyor. 1982 yılında ülkemizdeki yükseköğretim hizmetlerini yaygınlaştırmak için açık ve uzaktan eğitim yapma görevinin Anadolu Üniversitesine verilmesi ile başladığımız eğitim yolculuğumuzu bugün 4 kıta, 39 ülkede var olan bir dünya üniversitesi olarak sürdürmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Bu vesileyle geçmişten günümüze Açıköğretim Sistemimize emek veren akademik ve idari personelimiz başta olmak üzere kurumumuza katkı sunan herkese minnet ve şükranlarımı sunuyor, mensubu olmaktan gurur duyduğum Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi ailesinin tüm fertlerine teşekkür ediyorum.”

Anadolu, İstanbul, Ankara ve Atatürk Üniversitesi Rektörleri “açılış paneli” sunumlarını gerçekleştirdi

Açılış konuşmalarının ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar moderatörlüğünde “Pandemi Sonrası Yükseköğretimde Dijitalleşme: Beklenen Değişim ve Dönüşüm Süreçleri” başlıklı panel gerçekleştirildi. Panelde konuşmacı olarak yer alan Rektörümüz Prof. Dr. Fuat Erdal, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı salgın döneminde kendi üniversitelerinde Açıköğretim Sistemi için hayata geçirilen çalışmalara değindiler. Bu kapsamda Rektörler panelin ortak temaları olan “Çevrim İçi Ölçme-Değerlendirme Uygulamaları, Yeni Eğitim Modelleri: Harmanlanmış ve Hibrit Öğrenmenin Uygulanması, Mikro-Yeterliliklerin Yükseköğretim Süreçlerine Entegrasyonunda Açık ve Uzaktan Öğrenmenin Rolü, Eğitimde Açık Bilim ve Açıklık Felsefesinin Uygulama Alanları” konuları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen panel ve söyleşinin yanı sıra, yine Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Fuaye Alanı’nda açık, esnek ve erişilebilir öğrenme imkânlarıyla eğitimde fırsat eşitliği sağlayan Açıköğretim Sistemi’nin 40 yılını anlatan bir fotoğraf sergisine yer verildi. 40. yıl kutlamaları; Eskişehir’de gerçekleştirilecek “Uluslararası Açık ve Uzaktan Öğrenme Konferansı”, ulusal ve uluslararası seminerler, çalıştaylar, öğrenci yarışmaları, yurt içi ve yurt dışında mezuniyet törenleri, radyo ve TV programları ve konserlerle yıl boyunca devam edecek. 40. Yıl etkinliklerine ve etkinlikler hakkındaki detaylı bilgilere dileyen herkes aos40yil.anadolu.edu.tr web adresinden ulaşabiliyor.

Kaynak: Anadolu Üniversitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim ile görüştü

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Necip Fazıl Kısakürek’i Anma Programı’na katıldı

Sonraki Haber

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha fazla Gündem